פתוח ומאויש 24/7072-3718663

אתם שאלתם, הוטרינרים המומחים שלנו משיבים...

חתולים שנופלים מגובה מומלץ להביא לבדיקה רפואית, גם אם נראה שהם מתנהגים כרגיל.

בבדיקה פיסיקאלית יסודית יכול הוטרינר להעריך ולהתרשם ממצבו של החתול באופן יסודי ולהחליט באם אכן החתול ניצל ללא פגע, או שמא עולה חשד לפגיעה כלשהי שאז לעתים אף ימליץ על ביצוע בדיקות נוספות כגון  צילומי רנטגן – להערכת פגיעות, בהתאם למיקום המכה מהנפילה. הרופא ישקול האם לבצע צילומים לאזור ספציפי להערכת השלד והעצמות, חוליות הצוואר והגב, אזור הראש, חלל הבטן ובית החזה או צילום של כל הגוף.

לעיתים יש צורך לבצע בדיקות דם לחתול להערכת מצב וניטור דימום שעלול להתפתח באם נוצרה מהנפילה ומהמכה פגיעה פנימית, לעתים אף יש צורך בביצוע מספר בדיקות דם עוקבות להערכת מצב על מנת להיות עם היד על הדופק בעניין של דימום פנימי. יש מקרים בהם הרופא יבצע בדיקת אולטרסאונד.

במידה ויש חשד לדימום פנימי, יינתן טיפול בהתאם ועד שלא תראה התייצבות החתול לא ישוחרר לביתו, לעתים אף יכול לעלות הצורך בניתוח על מנת לעצור ולסגור את כלי הדם המדממים.

עוד סיבה שבגללה מומלץ להביא את החתול לבדיקה של וטרינר באם הוא נפל מגובה, היא שלפעמים חתול נמצא במצב של שוק, למרות שלא נפצע או לא סובל מפגיעה פנימית. שוק הוא מצב רפואי שיש לטפל בו מידית, ולכן לא כדאי לחכות עם בדיקה רפואית של החתול ע"י וטרינר, אם החתול נפל מגובה.

במידה והגעת לבדיקה רפואית והוטרינר, לאחר ביצע בדיקה, מצא שאין סיבה לדאגה, דע כי פעלת נכון שהגעת לבדיקה מאחר ויש פה עניין של סכנת חיים וטיפול נכון בזמן הנכון יכול להציל חיים.

קודם כל, כל הכבוד לך שמצאת כלב משוטט ברחוב ולא התעלמת – זה לא עניין של מה בכך!

לשאלתך, ראשית, על מנת לברר האם הכלב שייך למישהו, כדאי לקחת אותו למרפאה וטרינרית שם יבדקו בעזרת קורא שבבים מיוחד, האם יש לו שבב אלקטרוני והאם ניתן לאתר את פרטי הבעלים.

במידה ולא יימצאו הבעלים, באותה הזדמנות וטרינר יוכל לעשות לכלב בדיקה פיסיקלית על מנת לבחון האם הוא בריא והאם ישנו חשד לבעיות רפואיות כלשהן.

בכל מקרה, במידה ותבחר לאמץ את הכלב הזה, או כל כלב אחר, חשוב להקפיד על טיפולים שגרתיים מונעים כגון חיסונים שנתיים לכלבים, טיפול נגד תולעי מעיים וטיפולים מונעים תכופים נגד תולעת הפארק. כך גם הכלב יזכה לבדיקות ומעקב וטרינרי צמוד וניתן יהיה לזהות בעיות רפואיות, אם חלילה יתפתחו, מוקדם ככל שניתן.

במידה והכלב יאומץ על ידך מומלץ להמתין כעשרה ימים לפני ביצוע החיסונים על מנת שמערכת החיסון של הכלב תתייצב, והחיסון יהיה יעיל (ולא לרוץ מיד לחסן אותו לפני חלוף מספר ימים).

כיום יש תוכניות מנוי שנתי, הכוללות את החיסונים השנתיים ובדיקה רפואית ע"י רופא 24 שעות ללא תשלום. למי שחשוב לו להקפיד על בריאות הכלב, זה מאוד כדאי וחסכוני, וגם נותן שקט נפשי שיש למי לפנות בכל רגע ובכל שעה אם חס וחלילה יש עניין דחוף.

בהצלחה!

כמו אצל אנשים, גם בין כלבים יש יחסים ותקשורת ואין חוקים ידועים מראש, שהרי שיש שונות בין כלבים. באופן עקרוני, אם הכלבה אגרסיבית יותר כלפי נקבות אפשר לשקול להביא זכר, ואם היא מסתדרת יותר טוב עם כלבים קטנים אז מומלץ להתחשב בהעדפות שלה. אם לכלבה אין העדפה ששמת לב אליה, תבחר מה שמתאים לך.

מבחינת גיל, רצוי לאמץ כלב צעיר שעדיין לא פיתח דומיננטיות. קח בחשבון שעליהם להסדיר את הקשר ביניהם בעצמם. אם מישהו מהם יהיה דומיננטי מומלץ לא להתערב כל זמן שלא פוגעים פיזית אחד בשני. התהליך יכול לקחת מספר ימים ואפילו שבועות.

מומחים בהתנהגות ממליצים בדרך כלל על הפגשת הכלבים בפעם הראשונה מחוץ לבית ומחוץ לטריטוריה האישית שלהם, למשל בפארק כלבים או ברחוב, כדי להקל על המפגש, לתת להם להריח ולהכיר, לשחק ולהתרגל לרעיון בלי סטרס. את המפגש מומלץ לקיים תחילה עם רצועה על הכלבים ולאחר מכן אם מתקדמים כשורה, לתת להם לשחק בנעימים. כמובן שגם האנשים המחזיקים ברצועות צריכים להיות רגועים ולהשרות אווירה נינוחה על הכלבים במפגש.

כמובן יש לזכור להעניק תשומת לב רבה לכלבה הקבועה שלא תרגיש נזנחת. מעבר לכך, לשמור על קור רוח ואוירה רגועה. רוב הכלבים יהפכו להיות חברים הכי טובים. בהצלחה!

בשאלתך חסרה מעט אינפורמציה – כמה זמן לדעתך אתה חושב שתקוע לו משהו בגרון ואלו סימנים הכלב מראה שמחשידים בכך? האם הכלב עם מצב רוח תקין, אוכל ושותה?

לעיתים אכן קורה שלכלב נתקעת עצם או חתיכת ענף או משחק בגרון, דבר שיכול להתבטא בהרבה אופנים, ממה שנראה כמו שיעול קל עד ממש מצוקת נשימה רצינית.

בנוסף, מה שלנו יכול להראות כמו עצם תקועה בגרון יכול גם להיות פשוט שיעול.

אם הכלב מראה על מצוקה אמיתית או אם הסימנים נמשכים מספר שעות ללא שינוי בהחלט מומלץ להביא אותו לבדיקה אצל וטרינר. אם אכן תקוע לו משהו בגרון זה בהחלט לא נעים לו וברוב המקרים אם זה לא חולף מעצמו מאוד מהר זה לא יעבור ללא עזרה רפואית.

ניתן גם לצלם סירטון וידאו קצר של הכלב בזמן האירועים המחשידים לעצם תקוע בגרון בעזרת הפלאפון ולשלוח אלינו במייל או להביא זאת לבדיקה להתרשמות הוטרינר.

הכי חשובה הקליניקה של הכלב – האם הוא מתפקד ככלב רגיל בריצה / הליכה האם צולע או מענטז? האם הוא רץ עם הרגליים האחוריות כמו ארנבת? האם היתה תקופה של צליעה שחלפה עם הזמן? תשובות אלו עשויות לכוון למחלה עליה אתה מדבר הקרויה HIP DYSPLASIA. ניתן לבצע צילומים תחת הרדמה לבדוק את מצב האגן, אך חשוב לציין כי עשויה להיות אי תאימות בין המצב בצילום ובין התפקוד במציאות. והתנהגות הכלב היא זו שמכריעה.

אין דרך חד משמעית למנוע את הופעת המחלה בכלב עם אגן פגום שכן בעיקרה מדובר במחלה ניוונית שמחמירה עם הזמן.

עם זאת, קיימות דרכים לטפל בחולים ולשפר את איכות חייהם, החל ממתן תזונה נכונה, תוספי תזונה המועשרים בחומצות אמינו, פעילות גופנית מותאמת ע״י וטרינר לחיזוק השרירים והשלד והמפרקים המשלבת הליכה על חול ים לפי תוכנית, ולמשקיעים ביותר יש אפשרות להתאים תוכניות הידרותרפיה במתקן מיוחד לכלבים וחתולים, בו תוך כדי שחיה נעשים תרגילים לחיזוק ובנית מערכת השרירים.